CAN KOZANOĞLU’NUN YALAN YILLAR’INDA OTOBİYOGRAFİ TÜRÜ ÜZERİNDEN GERÇEKLİK VE KURMACA İLİŞKİSİ*

ERDİ YÜKSEL

Öz


ÖZET: Can Kozanoğlu’nun 2015 yılında yayımlanan Yalan Yıllar kitabı, 80’lerden günümüze yazarın meslek hayatını ve kişisel deneyimlerini anlattığı, otobiyografik özellikler gösteren bir anlatıdır. Lakin anlatı, içinde yer alan bazı gerçek karakterlere ve anekdotlara rağmen daha çok kurmaca çizgide ilerlemiştir. Dil ve anlatım özelliklerinin de etkisiyle otobiyografi olmaktan ziyade metin, otobiyografi türünün sınırlarının zorlandığı sahte bir anı örneği olarak okunabilmektedir. Bu çalışmada, Yalan Yıllar’ın edebiyatımızda çok sık karşımıza çıkmayan bir otobiyografi örneği olarak tarih ve psikoloji gibi diğer disiplinlerle kurduğu ilişki incelenecek, yazarın kullanmış olduğu ironik üslubun metinde neye hizmet ettiği yorumlanacaktır.


Tam Metin:

PDF

Referanslar


KAYNAKLAR

FRY, Paul. “Open Yale Courses.” http://open.yale.edu/courses (Erişim: 24.11.2019),

ERKMAN-AKERSON, Fatma. Edebiyat ve Kuramlar. İstanbul: İthaki Yayınları, 2010.

Garber, Marjorie. “On Truth and Lie in a Literary Sense.” The Use and Abuse of Literature New York: Pantheon. (TKL 483 Ders Paketi, 2016 Bahar Dönemi), 186-209.

KOZANOĞLU, Can. Yalan Yıllar. İstanbul: Can Yayınları, 2015.

AKDAŞ, Neslihan “Yalan Yıllar! Hangi hikâye gerçek, hangisi kurgu?” http://www.medyatava.com/haber/acemi-yillar-hangi-hikaye-gercek-hangisi-kurgu-simdi-kiminle-calisiyor-can-kozanoglu-medyatavaya-acikladi_125041 (erişim: 24.11.2019)

İREN, Mehmet, “Belki tatlı, tatlı bu yalanlar” http://www.hurriyet.com.tr/belki-tatli-tatli-bu-yalanlar-28709175 (erişim: 24.11.2019)


Refback'ler

  • Şu halde refbacks yoktur.